YH-utbildningar

YH-utbildningar

När utbildning möter bransch

Karl tar leveransperspektivet in i Chas Challenge

Branschperspektiv i Chas Challenge

Karl tar leveransperspektivet in i Chas Extended Challenge

I Chas Extended Challenge får Chas Academys studerande arbeta med verklighetsnära case och möta personer som själva arbetar i techbranschen. En av dem är Karl Lindau, VD på B3 i Linköping med lång erfarenhet av IT och mjukvaruutveckling.

Hans uppgift är att få teamen att lyfta blicken från själva lösningen. Har de förstått vad kunden faktiskt behöver? Är kraven tydliga? Och hur vet de att det de bygger håller?

”Krav är bland det svåraste som finns i vår värld. Det är lätt att tro att man bygger något kunden vill ha, men frågan är om man verkligen har förstått och uppfyllt det kunden faktiskt behöver.”

Lång erfarenhet från techbranschen

Karl har närmare 40 års erfarenhet av IT och mjukvaruutveckling, med en lång bakgrund på Ericsson och flera ledande roller inom tech. Sedan 2024 är han vd inom B3, där han varit med och byggt upp verksamheten i Linköping från grunden.

”Jag fick vara med under hela utvecklingen av mobiltelefonin, från att den föddes och växte fram. Det var en fantastisk resa att få se hur svensk industri erövrade världen.”

Samarbetet med Chas Academy började för ungefär fem år sedan, när Karl blev involverad i utvecklingen av utbildningsprogrammen för att bidra med näringslivets perspektiv på vad som är viktigt när studerande ska ta steget ut i arbetslivet. 

Det blev starten på ett samarbete som har fortsatt genom åren och som nu tagit honom in i Chas Challenge Extended.

“Det har varit väldigt kul. Det handlar mer om att vilja ge tillbaka till yngre och lovande människor som utbildar sig.”

Efter att ha varit involverad i flera olika utbildningar genom åren uppskattar Karl också den tydliga röda tråden i Chas utbildningar.

LÄR KÄNNA KARL

Namn: Karl "Kalle" Lindau

Roll: VD för B3 Connect och B3 Reach

Bor: Linköping

I Chas Challenge: Delivery Manager / leveransansvarig

En stötdämpare mellan kund och team

I Chas Challenge Extended går Karl in som Delivery Manager, eller leveransansvarig. Han beskriver rollen som länken mellan kunden och teamet som ska leverera.

”Det är som en stötdämpare kan man säga.”

En Delivery Manager behöver förstå både kundens och teamets perspektiv. För de studerande blir det en träning i att se hela leveransen, från krav och resurser till kvalitet och kundens förväntningar.

Vad behöver kunden egentligen?

Det var också i fokus när Karl mötte de studerande under sin första workshop. Där pratade han om krav och hur lätt det är att tro att man förstått kunden utan att faktiskt ha gjort det. Krav handlar inte bara om funktionalitet, utan också om till exempel prestanda, användarupplevelse, affärsmål och lagkrav.

”Tydlighet är jätteviktigt när det gäller krav.”

Karl tog också upp balansen mellan tid, kostnad och kvalitet. I ett projekt kan omfattningen behöva förändras när tid eller resurser inte räcker till. Men en sak bör man inte tumma på.

”Kvalitet är det sämsta att kompromissa med.”

Fakta: Chas Challenge Extended 2026

12 veckor där utbildning möter arbetsliv.

Chas Challenge Extended är ett verklighetsnära projekt för andraårsstuderande på Chas Academys Extended-program. Under 12 intensiva veckor arbetar de studerande i team och får omsätta kunskaper från utbildningen i utmaningar med tydlig koppling till arbetslivet.

Årets tema: Fintech

Kundcase: SEB, Avanza Bank, Resurs och Nordiska

Under hösten får teamen också möta och få input från flera delar av techbranschen. Företag och yrkesverksamma bidrar med sin kompetens och ger de studerande fler perspektiv längs vägen.

”Bubblor är livsfarliga i mjukvaruutveckling.”

Branschperspektiv

Ut ur projektbubblan

När Karl följer teamens arbete kommer han framför allt att ställa frågor. Har de haft kontakt med kunden? Vilka krav arbetar de mot? Hur vet de att kraven är uppfyllda? Har lösningen testats och vilka testfall har de använt?

Det handlar om att få in perspektiv utifrån innan teamet blir för bekvämt med sin egen lösning.

”Bubblor är livsfarliga i mjukvaruutveckling.”

Det är en viktig del av Chas Challenge Extended. Studerande får möta personer från branschen som kan utmana dem utifrån erfarenheter från riktiga projekt. För branschen blir det samtidigt en möjlighet att bidra till utbildningen, dela erfarenheter och lära känna den kompetens som snart ska ut i arbetslivet. Karl uppskattar att Chas arbetar på det sättet, eftersom det hjälper studerande att inte fastna i sin egen bubbla.

”Om jag hade kunnat anställa tio personer från Chas hade jag gjort det direkt. Jag har träffat många duktiga studenter.”

Nära arbetslivet

För Karl är det verklighetsnära arbetssättet en stor del av värdet med Chas Challenge.

”Jag tror att Chas Challenge är oerhört värdefullt.”

Han beskriver det som ett roligt experiment där studerande får känna på hur det är att arbeta i ett verkligt projekt.

”Vi som är med från branschen hjälper till att sätta lite lagom tryck på studenterna, så att de får tänka på sådant som är viktigt när man kommer ut i yrkeslivet.”

Studerande får träna på att samarbeta, möta krav, kommunicera och ta ansvar för en leverans. Det är också en erfarenhet Karl tycker att de ska ta med sig när de söker sitt första jobb.

”Jag tycker att studenterna ska skriva i sina CV att de har deltagit i Chas Challenge.”

För Karl skapar samarbetet också en möjlighet att lära känna den kompetens som är på väg ut i branschen. Och han är tydlig med att Chas studerande har gjort intryck.

”Om jag hade kunnat anställa tio personer från Chas hade jag gjort det direkt. Jag har träffat många duktiga studenter.”

Samtidigt konstaterar han att arbetsmarknaden har varit tuffare de senaste åren, inte minst för studerande som ska hitta LIA och ta sig in i branschen. Det är en utveckling han gärna vill vara med och förändra. Men i en hård konkurrens blir det också viktigt för studerande att fundera på vad som får dem att sticka ut när de tar steget ut i arbetslivet.

För Karl handlar det mycket om eget ansvar. Att vara ny i branschen innebär också att själv driva sin utveckling, se vad som saknas och vara beredd att lägga ner jobbet som krävs.

”Tro på framtiden.”

Men framtidstro behöver också kombineras med intresse, driv och eget ansvar.

”Hårt jobb skulle jag säga.”

Det här är Chas Playground

Där kunskap får testas på riktigt

Chas Challenge är en del av Chas Playground, vår pedagogik för att göra utbildningen så nära arbetslivet som möjligt. Här får studerande omsätta teori i praktik, arbeta med verkliga utmaningar och möta branschen under utbildningens gång.

LÄS OCKSÅ

När utbildning möter bransch: Emma tar UX in i Chas Challenge

Samarbeten

Chas Challenge

Chas Extended Challenge 2026 har precis dragit igång. Medan Chas Academys Extended-studerande samlas i team och börjar arbeta med sina case kliver flera yrkesverksamma från techbranschen in för att dela med sig av sin kunskap och ge nya perspektiv på projekten.

Därför är hackathons framtidens lärande

Studerande

DevOps

AI

På Chas Academy är hackathons en viktig del av lärandet. Det är ett format som kombinerar teknik, samarbete och verkliga problem - och som ger studerande möjlighet att utvecklas snabbt och på djupet. Här får de inte bara bygga lösningar tillsammans, utan också knyta värdefulla kontakter och visa vad de går för. 

Samarbeten

Chas Challenge

Extended

2026-10-05 — Erica Jonbacker

Footer background
Vill du jobba inom världens bästa bransch?

Hem

YH-Program

Om oss

Så ansöker du

Kontakt

Aktuellt

Integritetspolicy

Jobba hos oss

Kontakta oss:

Mail

antagningen@chasacademy.se

Adress

Arenavägen 61

121 77 Johanneshov

Chas Academy och Yrkeshögskolans logga

FÖLJ OSS

Logo for FacebookLogo for InstagramLogo for Youtube

UPPHOVSRÄTT © 2026 CHAS ACADEMY | ALLA RÄTTIGHETER FÖRBEHÅLLNA | CHAS ACADEMY AV CHAS | ORG.NR: 556817-8155